A verseny célja
Október 20-án megrendezésre kerül az I. Globus - Mozaik Med Futónap az emlőrák elleni küzdelem jegyében. Az esemény fő célja, hogy felhívjuk a figyelmet az emlőrák megelőzésére, tehát a szűröprogramokra, önvizsgálat jelentőségére, valamint tájékoztassuk a lakosságot arról is, hogy ha már felfedezésre került az emlőrák, akkor milyen korszerű lehetőségek állnak rendelkezésre a gyógyítás érdekében. Jótékonysági futammal az emlőrák sebészi kezeléséhez szükséges eszközre gyűjtünk, mely az emlőműtétek jelentős részénél alkalmazott őrszem nyirokcsomó biopsziát segíti. Az őrszem nyirokcsomót többféle módszerrel lehet jelölni, melynek egyik elterjedt, megbízható és biztonságos módszere az technécium izotópos jelölés. A beadott izotópot gammakamera segítségével lehet azonosítani műtét alatt, mely segíti a sebészt abban, hogy valóban azt az egyetlen nyirokcsomót távolítsa el, amely szükséges. A őrszem nyirokcsomó eltávolításának a stádium meghatározásánál van szerepe, ezáltal a terápia és a prognózis megállapítható.
A jótékonysági futam nevezési díjának 100%-a gamma kamera vásárlására kerül elkülönítésre.
Lehetőség van közvetlenül is pénz felajánlásnak utalás formájában a Mozaik Med Sportegyesület számlájára:
11744003-24420426-00000000
Ebben az esetben kérjük megjelölni a közleményben: “emlorak_adomany”.
A Globus Konzervipari Zrt. anyagi támogatásának hála sikerül 2024-ben megrendezni eseményünk egy családbarát, szabadban töltött napon. Az emlőrák elleni küzdelem mellett célunk, hogy megszerettessük a gyermekekkel, szülőkkel, nagyszülőkkel és mindenkivel a mozgás örömét. Erre 1, 4 és 10 km-es távok teljesítése ad alkalmat a Vekeri-tó körül.
Fussunk össze október 20-án!
Bemutatkozás
KOCKAHAS NÉLKÜL LEHET ÉLNI, DE MINEK? hangzott el még egyetemistaként a vicces mondat baráti körömben. Természetesen az életminőséget sok minden befolyásolja, így ezt a mondatot ebben a formában nem jelenthetjük ki. Jól rámutat azonban arra a karakán hozzáállásra, ami engem és környezetemet mindig is jellemzett: a test a lélek temploma, így meg kell tisztelnünk azzal, hogy a legjobb minőséget biztosítjuk számára, legyen az a táplálék vagy a mozgás. Azzal a klasszikus szemlélettel tudok azonosulni, melyet Szokratész szavai idéznek: “A férfinak nincs joga a fizikai edzés terén amatőrnek lennie. Szégyen számára anélkül megöregedni, hogy látta volna azt a szépséget és erőt, amire a teste képes.” Fontos a mai világban hirdetett elfogadás, hiszen a lelki egyensúly az alapja mindennek. Azonban ezek után nagyon fontos a felismerés és a beismerés is. Például annak felismerése, hogy túlsúlyosak vagyunk és tudatában lenni annak, hogy a túlsúly és elhízás bizonyítottan egészségkárosító. Fontos beismerni azt, hogy az életminőség normál testtömeg esetén (20-25 BMI között) jobb, mint túlsúlyos, elhízott állapotban. Ezek tények. A XXI. század fejlett országaira jellemző a rendszertelen táplálkozás és a mozgásszegény életmód, amivel alattomos módon jár észrevétlenül jár együtt évek alatt kialakult zsírpárnákkal az elhízás. A Mozaik Med Sportegyesület egyik fő célja egészséges életmódra való neveléssel, közösségépítéssel a közösség tagjainak testi, lelki és szellemi jólétének javítása.
Kezdetben a Mozaik Med Kft-ként életmódfejlesztő szolgáltatásokat nyújtott (életmód tanácsadás, étrendtervezés, edzéstervezés), amelyeket ma már partnereknek szerveztünk ki. Partnereink között van futóedző, gyógytornász, sport-mentáltréner, sportpszichológus, dietetikus, sportegyesületek, futóverseny szervezők, akik tagjaink számára kedvezményt biztosítanak szolgáltatásaikból.
A Mozaik Med Sportegyesületet 2018-ban alapítottuk pályakezdő orvosként Dr. Bana Richárd barátommal azzal a céllal, hogy tudatos életmódra megoldást kínáljon a lakosság számára, ezzel növelve a minőségben eltöltött életévek számát. Az egészséges életmód egy lehetséges verzióját a futás köré építjük. Egyesületünk 6 éve szervez közösségi futásokat Debrecenben, Nyíregyházán és a Tokaji-hegyen, heti rendszerességgel, valamint már négy alkalommal szervezett futófesztivált Nyíregyházán (alkalmanként több mint 1000 fő részvételével). Szerveztünk több online (virtuális) futóversenyt is, valamint ploggingot, Debrecenben pedig a 2024. október 20-ára időzítjük futóverseny szervezését a Globus támogatásával, az emlőrák elleni küzdelem köré építve jótékonysági céllal. A lakosság megmozgatását szem előtt tartva építettük ki a futóközösséget és irányítjuk a ma már 20 fős vezetői gárdát. A meglévő, stabil csapatnak és a támogatónak hála egyre magasabb színvonalon, komplex módon tudunk irányt mutatni, megoldást kínálni az életmódváltásra. Büszkeség számunkra, hogy heti rendszerességgel a futásainkon átlagosan több mint 50 sportolni vágyó vesz részt, de volt amikor 200 fő sportolt együtt a közösségi futásainkon hétről hétre. Az évek során közösségi futásainkon több, mint ezren fordultak már meg, futóversenyünkön pedig további többezres a létszám.
A versenyeken és a közösségi futásokon kívül az események szervezése is közösségépítő hatással van környezetére: a stabil szervezői csapat mellett 150-200 fő önkéntes segíti munkánkat egy-egy futóverseny lebonyolításánál, valamint alkalmanként rendezett csapatépítő eseményeken (pl. jelmezes futás, edzőtábor, bowling-est, rák elleni küzdelemre figyelemfelhívó futás) több, mint 10 civil és egyetemi hallgatók csoportja segíti munkánkat.
Projektünk egyre népszerűbb a visszajelzések és a létszámnövekedés alapján. Azt gondoljuk, hogy ezt annak is köszönhetjük, hogy kitartunk alapelveink mellet és eseményeinket a “zöld szellemiség” jegyében szervezzük, odafigyelünk az edzések változatosságára és a jótékonysági események szervezésére. Futóversenyeinken külön hangsúlyt fektetünk a gyermekek megszólítására gyermek távokkal, családbarát programokkal, koncertekkel.
Azért dolgozunk, hogy Kelet-Magyarország (kiemelten Debrecen és Nyíregyháza) meghatározó életmódfejlesztő sportközössége legyünk. Hosszútávú célunk, hogy tevékenységünkkel hozzá tegyünk ahhoz, hogy Magyarország elmozduljon a legelhízottabb európai országok listájának dobogójáról, javítva a lakosságon belül a sportolók arányát.
Kutatások bizonyítják, hogy a közösségek, a társas kapcsolatok és az életmódfejlesztés az, amivel a legjobban javítható az emberek egészségi állapota. Hiszünk benne, hogy a prevencióra időt és energiát kell szánni.